Varsinais-Suomen Viro-keskus ry on perustettu vuonna 1994 samaan aikaan Turun kunniakonsulaatin kanssa. Meille on tärkeää järjestää tapaamisia ja mukavia tapahtumia virolaisille. Kaikki toimintamme perustuu vapaaehtoisuuteen, ja olemme avoimia kaikenlaisille ideoille ja ehdotuksille, jotka auttavat meitä yhdistämään virolaisyhteisöä tiiviimmin.
Yksinäisyys on tunne, jota virolaiset usein kokevat muuttaessaan vieraaseen maahan. Haasteina voivat olla kielimuuri, harrastusten tai samanhenkisten ihmisten verkoston puute. Turun Viron keskuksella on tärkeä rooli yhteen tuoda tänne muuttaneita ja työskentelemään saapuneita virolaisia. Samalla keskus toimii eräänlaisena "ponnahduslautana" sopeutumisessa suomalaiseen yhteiskuntaan.
Viron keskuksen toiminnassa näkyvät kulttuuri ja tapahtumat, koulutukset ja harjoittelupaikat, yhteistyö, neuvonta eri puolilla Suomea – virolaiset ja suomalaiset yhdessä!

Varsinais-Suomen Viro-keskus ry avattiin samanaikaisesti kunniakonsulaatin kanssa
Vuonna 2001 avattiin yhteistyössä Viron keskuksen kanssa Turun kunniakonsulaatti. Kunniakonsuli Keijo Aarre Virtanen hoiti tehtäväänsä vuosina 2001–2020. Vuodesta 2021 alkaen kunniakonsulina on toiminut Andrus Junolainen, joka on R&M Ship Technologies Finland OY:n toimitusjohtaja.
Meille on ensisijaisen tärkeää, että virolaiset voivat tulla keskukseemme hakemaan asiakirjojaan. Tämä mahdollistaa suoran yhteydenpidon, ja voimme tarvittaessa tarjota apua ja tukea.
Keskuksen toiminta
Keskuksen kanssa yhteistyössä toimivat:
Lasten lauluryhmä
Kansantanssiryhmä Nopsajalad
Turun Viron ja ystävien sekakuoro
Kielikurssit
Keskusteluryhmät
Käsityöpiiri
Olemme osallistuneet Turun Keskiaikamarkkinoille ja muihin Turun kaupungin tapahtumiin. Tarjoamme tarvittaessa neuvontaa virolaisille ympäri Suomea.
Meille voi myös tulla työharjoitteluun Suomen työvoimatoimiston tai eri oppilaitosten kautta. Tarjoamme suomen kielen harjoittelua, työelämään perehtymistä, Suomen kulttuuriin ja ihmisiin tutustumista sekä uusia kontakteja.
Tällä hetkellä keskuksessamme on noin 500 jäsentä, joista puolet on virolaisia. Koronapandemian jälkeen jäsenmäärä on jälleen kasvussa, ja toivotamme uudet jäsenet lämpimästi tervetulleiksi!
Seuraa meitä sosiaalisessa mediassa!
Facebook: www.facebook.com/eestlasteleturus